Uluslararası Futbol Turnuvaları

12/02/2018

Uluslararası futbol turnuvaları arasında bana en garip gelen turnuva Fuar Şehirleri Kupası olmuştur. Bu organizasyonun adının neden böyle bir şey olduğunu ve neden fuar şehirlerinin takımlarıyla sınırlandırıldığını bir süre düşündüm. Tabi bu düşünme yakın tarihte oldu. Çocukken bunun neden böyle olduğunu düşünmek pek insanın aklına gelmiyor.

Özellikle 60'lı ve 70'li yıllarda futbolun ivmeye ihtiyacı vardı. Herkes futbolu biliyordu ama futbol izleyicisi maçlara gitmiyordu. Bunun sebebi ise taraftarlık bilincinin yeteri kadar gelişmemesiydi. Bu yüzden UEFA insanları bir şekilde futbol maçlarına çekmenin yöntemlerini aramaya başladı. Bir şekilde futbol insanlar için daha cazip bir hale getirilmeliydi. Bu yüzden kalabalık yerler hedef alındı. Kalabalık yerler nereler olabilirdi? İnsanların gittikleri, para harcadıkları ve kendilerine gidebilecek daha başka yerler aradıkları şehirler. Evet, fuar şehirleri tam bu ihtiyaçları karşılıyordu. Fuar olan yerlerde insanlar eğlenmek için para harcıyorlardı. Bu parayı harcarken de farklı yerlere gitmek istiyorlardı. Fuar şehri kalabalık şehir demekti. Buradaki insanlar maçlara gelebilirlerdi. Bu sayede hem karşılaşmalar daha kalabalık olabilir hem de maçlara gelen insanlar futbol hakkında da bilgi sahibi olabilirlerdi.

Ancak UEFA'nın bu girişimi pek de başarılı olmadı. Fuarlara giden insanlar maçlara çekilemedi. Hatta tam tersine bu kupa insanlar tarafından fuzuli olarak görülmeye başlandı. Gerçek bir kupa yerine konmadı bile. Sadece insanlar değil, takımlar bile bu kupaya önem vermediler. Kupaya katılmaya hak kazanan pek çok büyük takım burun kıvırarak Fuar Şehirleri Kupası'na katılmayacaklarını bildirdiler. Bu sebepten dolayı da kupanın ömrü çok uzun olmadı. Yakın zamanda buna benzer bir durum da Intertoto Kupası için yaşandı. Özellikle İngiliz ve Alman takımları hak kazanmış olmalarına rağmen Intertoto Kupası'na katılmak istemediler. Ligi 5. bitiren bir Arsenal'in bu kupaya katılması gerçekten komik olacaktı. Nitekim bu kupa da aynı Fuar Şehirleri Kupası gibi kaldırıldı.